Dramatický kroužek - 1. stupeň

V letošním roce začal dramatický kroužek 1. stupně pod vedením Mgr. Olgy Tejkalové svou činnost velmi brzy. Nacvičoval představení, které se nazývalo Vánoční hra, proto jej samozřejmě chtěli uvést v předvánočním čase. To se povedlo,  lysický kostel byl k tomuto představení nádhernou kulisou.

Děti z pěveckého kroužku 1. stupně při představení zpívaly koledy, při zpěvu byly doprovázeny kostelními varhanami. Dramatický kroužek své představení sehrál třikrát dopoledne pro školu, přišly se podívat i děti z mateřských školek Lysice a Býkovice. Při odpoledním představení pro veřejnost též všechna místa byla diváky obsazena. Určitě z tohoto představení na diváky dýchla slavnostní atmosféra Vánoc a i pro představitele jednotlivých rolí bylo vystoupení nezapomenutelným zážitkem.

Osoby a obsazení: Anděl - Radmila Centnerová (3.B),  Anděl – Sofie Danácová (3.B), Panenka Marie – Ludmila Vojtová (3.B), Svatý Josef – Jan Ryzí (1.A), Archanděl Gabriel – Michaela Ryzí (3.B), Hospodský – Markéta Gretzová (2.B), Hospodská – Adéla Kyánková (2.B), Pastýřové – Kateřina Smutná (2.B), Sára Porčová (2.B), Tereza Hložková (2.B), 3 králové – Ondřej Jonáš (3.A), Jan Kužel ( 3.B), Kristýna Růstková (4.B).

Od ledna  se kroužek věnoval nacvičování představení, které děti nazvaly Ach ty konce pohádek.  V tomto představení se spojily dohromady pohádky O perníkové chaloupce a Sněhurka a sedm trpaslíků. Závěr pohádky byl velmi komický, asi i proto měli členové kroužku toto představení velmi rádi. Divadlo sehráli na chodbě v prvním patře pro své spolužáky z 1. stupně, byli jím pobavit i malé děti v Mateřské školce v Lysicích. V odpoledních hodinách představení sehráli pro veřejnost.

Osoby a obsazení: Soudce – Radmila Centnerová (3.B), Písař a Ježibaba – Michaela Ryzí (3.B), Sněhurka – Markéta Gretzová (2.B), Jeníček – Jan Ryzí (1.A), Mařenka – Tereza Hložková (2.B), Trpaslíkové – Ludmila Vojtová (3.B), Adéla Kyánková (2.B), Sára Porčová (2.B), Kateřina Smutná (2.B).

Dramatický kroužek - 2. stupeň

Dramatický kroužek 2. stupně pod vedením p.uč. Simony Kyánkové ani v tomto školním roce nezahálel. K několika stávajícím členům se přidali noví žáci , v průběhu roku se sice počet členů zmenšil, zdravé jádro však dospělo až k závěrečnému představení.

Část 1. pololetí byla věnována lekcím dramatické průpravy zaměřeným zejména na výslovnost, tempo a rytmus řeči, pohyb a dramatické etudy. Poté jsme započali s nácvikem divadelního představení pohádky O Šípkové Růžence, jejíž scénář vznikl podle televizní verze této pohádky Jak se budí princezny a připravila nám ho paní Monika Lepková z Kunštátu. Realizace představení byla tentokrát náročnější, vyžadovala dobrou znalost textu, zapůjčení kostýmů, nahrání doprovodných zvuků a výrobu potřebných rekvizit, s čímž nám pomáhali i nečlenové kroužku. Scénář byl napsán velice vtipně, a proto jsme si už během nácviku užili spoustu legrace. Součástí textu byl i kontakt s divákem, což se velice dobře osvědčilo při vystoupení pro 1. stupeň, kdy děti napovídali hercům, jak má pohádka pokračovat. Stejně jako v předcházejících letech nám pro vystoupení zapůjčila TJ Sokol Lysice sál místní Sokolovny v Lysicích a za technické spolupráce s panem R. Kubíčkem proběhlo 23. a 25. května 2009 představení pro 1. a 2. stupeň naší školy a pro rodiče a veřejnost, kde jsme se rozloučili s účinkujícím Janem Grznárem z 9.A. Ohlas na vystoupení byl velký, z vystoupení pro veřejnost vznikla velice pěkně zpracovaná DVD nahrávka.

Stejně jako v předcházejících letech se členové kroužku podíleli na kulturních akcích školy nebo obce. Uváděli a vystupovali v programu ke Dni vzniku samostatného Československa , úspěšně se zapojili do recitační soutěže, školního, okresního kola i krajského kola (M. Hlavoňová získala 3. místo v kraji), někteří vystoupili na 2. ročníku regionální recitační přehlídky O lysické sluníčko, pořádané naší školou, a rovněž tady se velice pěkně umístili.

V příštím školním roce bychom rádi pokračovali v naší společné práci. Předem jsme se domlouvali na téma, které bychom převedli do dramatické podoby. Budeme mít dvě absolventky, které by se rády rozloučily připraveným dialogem, někteří dokonce přislíbili, že se pokusí o vlastní scénář.