I když letos svatý Martin do Lysic na bílém koni nepřijel, žáci 5.B s ním přece jen jeden školní den strávili.

V pondělí 8. listopadu paní učitelka přinesla do školy velkou neprůhlednou tašku a děti byly zvědavé, copak se v ní asi ukrývá. Přesto paní učitelka nic neprozradila a my jsme si začali vyprávět o tom, že ve čtvrtek 11. listopadu má přijet Martin na bílém koni. Při té příležitosti jsme si vysvětlili, co to je pranostika a skoro každý žák naší třídy si na nějakou vzpomněl. Společně jsme potom předpovídali, jaké počasí se podle těchto pranostik dá očekávat. A protože se v kalendáři blížil svátek Martina, začali jsme si vyprávět o tom, kdo vlastně svatý Martin byl a čím se zasloužil o to, že o něm vznikly různé legendy. Rovnou jsme si taky vysvětlili, jaký je rozdíl mezi pověstí a legendou a paní učitelka nám různé verze Legendy o svatém Martinovi vyprávěla. Takže jsme se dozvěděli o tom, jak zachránil chudáka před mrazem, když mu daroval polovinu svého pláště a taky proč se na tento den pojídají husy a pečou rohlíčky. A konečně paní učitelka začala z té tajemné tašky vyrovnávat balíčky těsta, vajíčka, cukr a makovou nádivku a děti se začaly těšit na to, že si martinské rohlíčky samy upečou. Nejprve jsme si řekli jaký je pracovní postup, rozdělili se do skupinek a pak jsme se dali do práce. To vám byla vůně! Po upečení jsme si rohlíčky spravedlivě rozdělili (naštěstí celkem dobře zvládáme dělení) a každý ochutnal. I přesto, že všem dětem moc chutnaly, každý si přichystal pár kousků, které odnesl jako vzorek domů.  Projektový den jsme zakončili slohem, kdy jsme si znovu připomněli pracovní postup a recept jsme si zapsali. Některé děti byly z pečení tak nadšené, že připravily překvapení pro rodiče a hned odpoledne rohlíčky samy doma upekly.

Žáci 5.B a jejich třídní paní učitelka Mgr. Andrea Musilová