Žáci 5. B se vydali na pěší túru spojenou s vlastivědnými pojmy do sadů ZEAS Lysice v rámci ukončení projektu Není jablko jako jablko.

V sadech nás provázel pan Libor Sehnal, který žákům ukázal, jak se jablka skladují a prodávají. Ukázal jim také úložné boxy na jablka (prázdný i naplněný ovocem – bylo zde opravdu velmi chladno, ale vůně ovoce vše přebila), seznámil žáky s odrůdami, které se v sadech pěstují, vysvětlil jim, co vše zahrnuje péče o ovocné stromy, do čeho se jablka sbírají, kam se ze sadu vyváží a také upozornil na škůdce, kteří mohou jablka ničit. 

Prošli jsme si všechny venkovní sady, kde nám také p. Sehnal ukázal nejstarší stromy v sadu, popsal, jak se obnovují nové sady, připomenul, co vše je zapotřebí, když se sází strom. Žáci si mohli proběhnout celou délku sadu a otrhat si jablka, která na stromech ještě zůstala. Při této terénní prohlídce žáci zahlédli i stádo srnek, které chodí do sadu a bohužel někdy poškozují stromy jabloní – většinou výjimečných odrůd.

Všichni si ochutnali různé vzorky odrůd jablek a dozvěděli se další informace o tom, jaký je vlastně život jablka a jeho použití.

Chtěli bychom tímto velmi poděkovat panu Liboru Sehnalovi, který se nám věnoval a připravil pro žáky spoustu zajímavých informací a prožitků.

Na zpáteční cestě jsme si zopakovali základní vlastivědné pojmy, kde se nacházíme a co vidíme kolem sebe.

Z. Koláčková, 5. B

Fotky z akce