Ve čtvrtek 7. února 2008 „zářilo na ZŠ Lysice sluníčko“, konal se zde totiž 1. ročník regionální soutěže v recitaci O lysické sluníčko. V budově místní školy se sešlo celkem 8 základních škol, aby změřily síly na poli mluveného slova, tedy přednesu.

Soutěžící z Kunštátu, Letovic, Lipůvky, Rájce-Jestřebí, Lomnice, Brumova, Bořitova a Lysic byli rozděleni do pěti soutěžních kategorií. Jejich výkony hodnotila porota sestavená z učitelů, doprovázejících jednotlivé skupiny soutěžících, a hostů – paní Anny Skoupé ze Střediska služeb školám v Blansku a paní ředitelky MŠ Býkovice Báry Müllerové, která porotě předsedala. Hodně štěstí přišli popřát všem účastníkům soutěže starosta městyse Lysice ing. Luděk Baláč a zástupce ZŠ Lysice Mgr. Radek Kratochvil.

Rozhodování poroty skutečně nebylo vždy jednoduché, neboť v některých kategoriích se utkala celá řada borců, nicméně nakonec ti nejlepší tři v každé kategorii byli vybráni a odměněni diplomem a krásnou knihou. Absolutní vítězkou celého soutěžního dopoledne se stala Jana Buchtová ze ZŠ Lomnice, která získala symbolické sluníčko. Nikdo však neodcházel s prázdnýma rukama, každý účastník kromě občerstvení obdržel keramické sluníčko, které vyrobili členové keramického kroužku při ZŠ Lysice.

A proč vlastně sluníčko? Slunce je přece symbolem nového života, lásky a naděje, a tu pro nás jistě znamenají naše děti a v tomto případě konkrétně jejich mluvený projev, který trpí a skomírá mnohdy i na těch nejvyšších místech. Snad akce toho charakteru pomohou další generaci tříbit kulturu projevu, vždyť už na olympijských hrách ve starém Řecku se kromě klasických sportovních disciplín utkávali nejlepší řečníci. Soutěž O lysické sluníčko je na počátku, věřme, dobré tradice, ke které se mohou v příštích letech připojit i další školy.

Simona Kyánková, Olga Tejkalová

Výherci jednotlivých kategorií regionální soutěže v recitaci

I. kategorie (1. třída)

 1. Prchal František ZŠ Kunštát
 2. Gretzová Markéta ZŠ Lysice
 3. Novotná Magdalena ZŠ Lomnice

II. kategorie (2.-3. třída)

 1. Spurná Michaela ZŠ Lomnice
 2. Růsková Kristýna ZŠ Lysice
 3. Machorková Zuzana ZŠ Bořitov

III. kategorie (4.-5. třída)

 1. Hanáková Dorota ZŠ Lomnice
 2. Kříž Josef ZŠ Letovice
 3. Kuglerová Iva ZŠ Letovice

IV. kategorie (6.-7. třída)

 1. Buchtová Jana ZŠ Lomnice
 2. Šmerdová Veronika ZŠ Lysice
 3. Dzapková Kristýna ZŠ Rájec

V. kategorie (8.-9. třída)

 1. Kyánková Kristýna ZŠ Lysice
 2. Mynářová Beáta ZŠ Lysice
 3. Slezáková Alena ZŠ Lipůvka