Praha – Lidice – Terezín

Ve dnech 3. – 4. 11. 2021 proběhla opět dvoudenní literárně-historické exkurze 9. ročníku do Lidic, Terezína a Prahy.

Vrátili jsme se tedy k organizování dlouhodobě úspěšné akce a i přes všechny komplikace týkající se bezpečnostních opatření (potvrzení o očkování nebo aktuálním testování) jsme se domnívali, že by bylo škoda připravit deváťáky o zajímavé vzpomínky na základní školu.

Zájem o exkurzi byl vždy značný, ale letos překonal všechna naše očekávání, měli jsme dokonce 11 náhradníků. Z tohoto důvodu jsme uvažovali, že zrealizujeme ještě jeden turnus exkurze v prosinci, zájem ze strany žáků však zřejmě opadl a i společenská situace se změnila, takže k další exkurzi již v letošním roce nedojde.  

Program exkurze začal ve středu v 6:00 ráno, kdy se 46 žáků se třemi pedagožkami usadilo do autobusu pana Jiřího Mynáře a vyrazilo ku Praze. Naše cesta probíhala naprosto bezproblémově, dokonce jsme stihli i krátkou občerstvovací přestávku.

První den exkurze je zaměřen na období 2. světové války, proto jsou počáteční zastávkou Lidice. Lidické muzeum prodělává letos obrovskou přestavbu, proto se program realizuje formou prohlídky pietního místa s průvodkyní a následně interaktivním programem v Galerii Lidic s lektorkou Lidického muzea, cílem obou částí je dopodrobna seznámit posluchače s tím, co bylo důvodem tragických událostí a proč musely být Lidice vypáleny.

Dále naše cesta vedla do Terezína, kde míváme objednánu prohlídku Malé pevnosti. Tyto prostory sloužily během první i druhé světové války jako vězení. V původním místním kině jsme si nechali pustit filmový dokument o historii Terezína, jehož součástí je i torzo nacistické propagandy, kterou nacisté natočili pro Červený kříž, aby dokázali, jak „hezky“ se starají o své židovské spoluobčany. Téma okupace a židovského holocaustu jsme pro tento den zakončili návštěvou Muzea terezínského ghetta, původně Magdeburských kasáren, kde je instalována výstava hudebních, výtvarných i literárních děl Židů shromažďovaných v Terezíně, velmi působivá je i ukázka zařízeného pokoje z tehdejší doby.

První den končil přejezdem do Prahy. Ubytováni jsme byli již po několikáté na koleji Volha VŠCHT VUT Praha v části Praha – Kunratice, kde jsou 2 – 3 lůžkové buňky se samostatnou toaletou a koupelnou za velice příznivou cenu. Nedaleko od koleje je stanice metra Chodov, odkud jsme jako obvykle krátce po ubytování vyrazili na prohlídku večerní Prahy s nezbytným rozchodem na Václavském náměstí, aby si žáci mohli nakoupit občerstvení. Stejným způsobem jsme se vrátili zpět a vyhlásili večerku. Vzhledem k tomu, že zde platí poměrně přísná pravidla týkající se nočního klidu, bylo třeba je respektovat.

Druhý den exkurze zahajujeme také poměrně časně. Využili jsme možnosti bufetové snídaně v místní menze, což pomohlo nastartovat fyzické i psychické síly po náročné noci. Odjížděli jsme asi v 8:30.  Autobus nás převezl na vltavské nábřeží, odkud je to kousek do Židovského Města. Tady jsme měli domluvenu prohlídku s průvodci. Téměř dvouhodinová prohlídka je poměrně náročná, neboť zahrnuje návštěvu synagog a židovského hřbitova. Žáci se tedy musí přesouvat z místa na místo a vnímat množství fakt a dat, program jim má poskytnout co nejvíce informací o židovském náboženství, historii a kultuře, samozřejmě se zde objeví i zmínky o holocaustu, a tak se navazuje na první den exkurze.

Po té, co se obě naše skupiny opět sešly před Španělskou synagogou, vyrazili jsme na Staroměstské náměstí, kde následovala krátká obědová přestávka.  Času na prohlídku všech důležitých a známých pamětihodností jsme měli velice málo, takže jsme se svižným tempem přesouvali ze Staroměstského náměstí ke starým zámeckým schodům. Před vstupem do areálu Hradu jsme museli projít přes detektor, což je bezpečnostní opatření, a pro některé, jak se zdálo, to byl největší zážitek (zejména, pokud měl některý spolužák v batohu přibalen nůž „na paštiku“ nebo víceúčelový nůž…). Přes všechna hradní nádvoří a Hradčanské náměstí jsme proběhli Nerudovou ulicí, přes Karlův most a Náplavku, vltavské nábřeží až k budově Národního divadla.

Na 14:30 jsme měli rezervovánu prohlídku Národního divadla. Opět jsme se rozdělili do dvou menších skupin, kterých se ujali dva starší pánové, coby průvodci, a povídali nám o historii stavby divadla. Během hodiny s námi prošli všechny důležité části budovy včetně horní terasy, z níž je při dobré viditelnosti pěkný pohled na Prahu. Chvíli jsme tak obdivovali panorama Prahy s významnými stavbami – Petřínskou rozhlednou, Karlovým mostem, chrámem sv. Mikuláše atd. Prohlídka této krásné budovy zřejmě na naše žáky udělala veliký dojem, řada z nich to uváděla jako nejsilnější zážitek i v závěrečném hodnocení. V letošním programu to byla definitivní tečka exkurze, neboť zastávku na Vyšehradě vzhledem k posunu času a změně otevírací doby Vyšehradského hřbitova jsme vynechali.

Zpáteční cesta autobusem opět probíhala bez obtíží, a tak jsme dorazili do Lysic dokonce dříve, než jsme plánovali. Počasí nám ve středu velice přálo, čtvrteční ráno sice začalo deštěm, který se však posléze změnil na mírné mrholení, až ustal zcela. Na chování žáků si vůbec nemůžeme stěžovat. Měli dobrou náladu, většinou bez reptání naslouchali výkladům, dávali najevo zájem o problematiku i nadšení z některých zážitků, respektovali pokyny učitelů a během cest autobusem se chovali dobře. Je samozřejmé, že museli být po všech těch zážitcích velmi unavení a možná i pod náporem smutných a tragických informací zdeptaní. Naštěstí pak o následujícím víkendu mohli všichni zrelaxovat a vše „strávit“.

Program exkurze doplňuje zejména učivo dějepisu, literatury a výchovy k občanství 9. ročníku, případně ročníků předcházejících, ale dotýká se i dalších školních předmětů. U všech vyjmenovaných programů spojených s výkladem žáci vypracovávali pracovní listy, které byly následně zařazeny do výuky a vyhodnoceny.

Jsme si vědomi, že reálné zážitky žákům nic nenahradí, proto bychom rádi v tradici exkurze i nadále pokračovali. Věříme, že stejně jako v letošním roce i v těch následujících si žáci uvědomí, že takovéto akce nejsou běžné na jiných základních, a dokonce ani středních školách, a že i rodiče, přestože se jedná o docela velký finanční výdaj, tuto akci podpoří.

Simona Kyánková, Kateřina Gábrová, organizátorky exkurze

Fotky z akce