Ve středu 12.6. v tělocvičně naší školy proběhla jedinečná akce - křest knihy. Vraťme se ale na začátek, jak to všechno začalo.

Spisovatel pan Zdeněk Železný, který na naší škole vedl besedu o vzniku knihy s autorským čtením, nabídl vedení naší školy, že bychom mohli společně vydat knihu. Vedení školy se myšlence nebránilo a naopak tento projekt s velkou chutí podpořilo. Ilustrace k básním by dodaly děti z 1. stupně ZŠ E. Beneše Lysice.

Každá paní učitelka obdržela do třídy 7 – 9 básniček – dle věku dětí a v rámci VV malovala s dětmi ilustrace na předepsaný formát od grafika. Ke každé básni mohl být vybrán jen jeden obrázek, což byla asi nejtěžší činnost, která nás v rámci vzniku knihy potkala. Všechny ilustrace můžete vidět ve fotogalerii naší školy. Ze všech kreseb jsme vybrali 76 ilustrací, které putovaly k panu Železnému, po té ke grafikovi a do tisku.

Ilustraci na obálku knihy nám namalovala paní učitelka z 2. stupně – Petra Galbová.

Na knize Slovní hrátky se zvířátky se pracovalo zhruba tři měsíce a výsledek rozhodně stojí za to.

Na křest knihy se přišlo podívat nemalé množství rodičů a přátel školy, téměř všichni autoři ilustrací v knize a další příznivci tohoto projektu. Celým programem křtu nás provázely moderátorky Eliška Kyrczová a Sára Chmelová. Na křtu knihy všichni ilustrátoři obdrželi na památku jako poděkování za jejich práci knihu podepsanou autorem.

Autorem knihy je pan Zdeněk Železný, vydavatel ZŠ E. Beneše Lysice.

Kmotrem knihy je pan ředitel Zdeněk Burýšek.

Kniha je určena pro děti z MŠ, předškoláky a žáky 1. ročníku. Zájemci si ji mohou zakoupit za symbolickou cenu Kč 100,-- v budově školy nebo kontaktovat pí uč. Zuzanu Koláčkovou – email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Kniha bude zařazena do společné četby 1. a 2. ročníku, výtisk bude k zapůjčení v Místní lidové knihovně Lysice.

Velké poděkování patří všem paní učitelkám a pí asistentkám na 1. stupni, které pomáhaly s přípravou a popisem ilustrací, dále pak žákům, kteří zvučili samotný křest a žákyním, které moderovaly celou akci, panu Železnému, že rozšířil počet básní v knize a tím umožnil větší výběr ilustrátorů a že připravil pěkný kulturní program s žáky 4. B, paní senátorce Dernerové, která podpořila vznik této knihy částkou Kč 10.000, -- , všem malířům, kteří dali celé knize naprosto jedinečný vzhled a formát, a v neposlední řadě panu řediteli za finanční podporu tohoto projektu.

Milá kniho, přejeme Ti hodně radosti a úsměvů na cestě nejen mezi děti.

Za kolektiv 1. stupně  - Z. Koláčková